ÖVRIGT / Diverse / Bokstöd 5806065
nr 580 6065
Bokstöd
1 par, Funkis, höjd: 13
Utrop:
300 kr
Såld:
500 kr
måndag 27 april 2009
kl 18:27:22
300 kr
450 kr
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal